Roof with roof tile Tondach

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna (wypalana) to jeden z najstarszych rodzajów pokryć dachowych. Duży rozmach osiągnęła wraz z rozwojem przemysłu, kiedy w XIX wieku została opracowana dachówka przesuwna, jako produkt przyjazny dla środowiska i równocześnie zapewniający doskonałe właściwości izolacyjne.

W jakich przypadkach można wykorzystać dachówkę ceramiczną

Dachówki ceramiczne mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie dach jest dwuspadowy, czterospadowy, naczółkowy, pulpitowy, namiotowy, mansardowy.

Dachówki ceramiczne można stosować  już przy nachyleniu od 12°. Wysokość nad poziomem morza w budownictwie mieszkaniowym nie ma wpływu na dachówki. Dlatego ze względu na ich wysoką odporność na mróz, dachówki nadają się również do wykorzystania na wyżej położonych obszarach.

Cechy dachówki ceramicznej

Dachówki ceramiczne produkowane są z tradycyjnych materiałów naturalnych i gliny ceramicznej.

Wielką zaletą dachówek ceramicznych jest ich trwałość oraz długa wytrzymałość.

Glina wypalana nie zawiera żadnych szkodliwych składników i jest łatwa w recyklingu. Ma wysoką wytrzymałość cieplną, doskonałe właściwości akumulacyjne i korzystny współczynnik przenikania pary wodnej.

Rodzaje wykończeń dachówki ceramicznej

Angoba to kolorowe wykończenie dachówek ceramicznych. Odznacza się matową lub półmatową powierzchnią.

Jest to cieńka powłoka ceramiczna wykonana z mieszanki ceramicznej złożonej z opowiednich składników (glinki rozpuszczone w wodzie, zabarwione naturalnymi tlenkami żelaza), którą nakłada się na wysuszoną dachówkę. Następnie jest wypalana.

Glazura to kolorowe wykończenie, które zapewnia wysoki połysk dachówek. Przygotowuje się ją podobnie jak angobę, ale rozpuszczone glinki zawierają więcej szklistych domieszek, dzięki którym dachówki posiadają połysk.

Glazura nie tylko uszlachetnia produkt na najwyższym możliwym poziomie, ale także wzmacnia go i chroni. Dach z takim wykończeniem pozostaje przez cały swój okres żywotności taki sam, również dzięki temu, że każdy deszcz dokonuje jego tzw. "konserwacji": spłukuje kurz i inne zanieczyszczenia z powierzchni dachu.

 

Dachówki specjalne, tzw. akcesoria

Wienerberger (TONDACH) oferuje wiele akcesoriów dodatkowych, które są istotnym elementem każdego dachu.

Podstawą są tzw. dachówki wentylacyjne, które spełniają następujące funkcje:

  • Odprowadzanie wilgoci przenikającej przez zewnętrzne pokrycie dachu
  • Odpływ skondensowanej wody tworzącej się na wewnętrznej stronie pokrycia
  • Odprowadzanie wilgoci wewnętrznej przenikającej z pomieszczeń mieszkalnych (kuchnia, łazienka)
  • Wyrównanie różnic temperatur w konstrukcji, co prowadzi do usunięcia naprężenia materiału
  • Odprowadzanie ciepła zgromadzonego w dachu przy promieniowaniu słonecznym
  • Zrównoważenie temperatury pokrycia dachowego, co powoduje na przykład równomiernie rozmrażanie śniegu na dachu  

W przypadku kiedy brakuje systemu wentylacyjnego, pokrycie dachowe i cała konstrukcja pozostają wilgotne, a zatem są zagrożone wszystkie elementy konstrukcji dachowej. W ten sposób może skrócić się trwałość całego pokrycia oraz zaburzyć jego funkcjonalność.

W celu uzyskania estetycznego wyglądu oraz prawidłowego funkcjonowania pokrycia dachu, produkuje się również inne elementy ceramiczne w tym samym kolorze co pokrycie: dachówki krawędziowe, dachówki wentylacyjne, dachówki przelotowe, z kominkami wentylacyjnymi, z przejściem  na maszt lub antenę satelitarną. Pozostałe akcesoria to dachówki do wykończenia grzbietu, zarówno klasyczne, jak i rozgałęźniki i końcówki.

Ważnym elementem są również płotki przeciwśniegowe, przeznaczone do utzymania śniegu na powierzchni dachu, tak, aby topił się równomiernie co zapobiega osuwaniu się śniegu z dachu.

Ceny dachówek ceramicznych

Cena dachówek ceramicznych może wydawać się wyższa niż  innych pokryć dachu. Różnica ta jednak zaciera się, jeśli weźmiemy pod uwagę ich właściwości i trwałość. Dzięki specjalnym zniżkom, pomimo wysokich kosztów produkcji, jej cena jest bardzo zblizona do ceny innych pokryć dachowych.

Wynika z tego, że porównanie dachówki ceramicznej z betonową oznacza porównanie dwóch zupełnie różnych produktów - pod względem jakości, wykończenia i ceny.

Najtańsze - chodzi zazwyczaj o wybrane typy w naturalnym wykonaniu, jak na przykład Brněnka 14 i Hranice 11

Standardowe - są to przede wszystkim angoby np. - Samba 11, Stodo 12, Brněnka 14

Specjalne - ich kształt i kolor pokrycia są odpowiednie do pokrycia dachów zabytków i budynków historycznych, są to przede wszystkim Francuska 12, Romańska 12, 11 Falcówka, karpiówka, dachówki mnich i mniszka.

Ekskluzywne - Tondach oferuje również modele dachówek ekskluzywnych - Samba 11 glazura brąz, Stodo 12 Amadeus natur glazura, Figaro De luxe. Modele te charakteryzują się unikatowym kształtem, specjalnym wykończeniem kolorowym powierzchni, albo obiema tymi właściwościami naraz.